مزایا و ویژگی ها و کاربرد پمپ STEIMEL

امروزه شرکت آدلی صنعت در زمینه تولید و عرضه انواع قطعات صنعتی به منظور تامین و رفع نیاز های موجود در دنیای صنعت فعالیت دارد. این شرکت با استفاده از شیوه های مدیریتی مدرن و نوین با صرف کمترین زمان موفق به ارائه خدمات صنعتی و تامین قطعات صنعتی مورد نیاز برای کارخانجات صنعتی شد‌. در این مطلب شرکت آدلی صنعت قصد دارد شما را با یکی دیگر از محصولات مهم و کاربردی خود یعنی  پمپ STEIMEL آشنا کند.

پمپ STEIMEL

پمپ  STEIMEL پمپ دنده ای است که برای انتقال انواع سیالات مختلف به کار می رود. این پمپ حجم ثابتی از سیال را در خود محصور کرده و سپس آن را با استفاده از چرخ دمده دنده ها انتقال می دهد. به طوری که سیالات موجود در فرآیند با حرکت دنده ها و چرخش آن ها به داخل پمپ مکیده می شوند. این حالت مکشی ایجاد شده حاصل خلا موقعتی ایجاد شده در پمپ استیمل می باشد، که چرخش دنده ها باعث بروز آن شده است. در ادامه سیال ورودی به پمپ بین محفظه دنده ها نفوذ کرده و موجب اختلال در حرکت دنده ها و درگیری آن ها می شود . فشار اعمال شده به دنده ها موجب حرکت سیال به قسمت خروجی پمپ STEIMEL می شود.

کد پمپ STEIMEL

ویژگی موجود در پمپ STEIMEL

قطعات تشکیل دهنده پمپ

 • چرخ دنده های محرک
 • چرخ دنده های هرزگرد
 • آب بند ها
 • شافت و بوش ها
 • دریچه های مکش
 • فلانچ ها
 • دریچه های خروجی پر فشار

لازم است بدانید که پمپ STEIMEL تنها دارای دو عضو گردنده است. این دسته از پمپ ها دارای جریانی یکنواخت و یک سویی است. حالت چرخشی در پمپ استیمل  می تواند دو جهتی باشد یعنی به منظور پر کردن مخزن و تخلیه کردن آن صورت بگیرد. همچنین این پمپ قابلیت کارکرد خشک را در مدت زمان کوتاه دارد و بسیار کاربردی برای سیالاتی که از ویسکوزیته بالایی برخوردار هستند، است. پمپ استیمل شرایط تعمیر و نگهداری پیچیده ای ندارد. این جزو اصلی ترین و مهم ترین مزایای موجود در این نوع پمپ ها است. در نهایت پمپ استیمل از جریان بدون پالس خود مکشی برخوردار است.

پمپ STEIMEL

مزایای موجود در پمپ STEIMEL

این دسته از پمپ ها حاوی rmp بسیار بالایی است. پمپ استیمل ارزان قیمت تر و مقرون به صرفه تر است. مناسب افرادیست که نسبت به آلودگی صوتی ایجاد شده از طریق پمپ ها حساسیت دارند. زیرا پمپ استیمل کارکرد آرامی دارد و تا حدودی فعالیت آن عاری از هرگونه صدایی می باشد. همچنین نسبت به گرد و غبار حساسیت کمی از خود نشان می دهد.

انواع پمپ STEIMEL

 • پمپ استیمل سری T
 • پمپ استیل سری SF
 • پمپ استیمل سری B
 • پمپ استیمل سریTF

پمپ دنده خارجی

پمپ دنده خارجی شامل دو دنده یک پارچه و متصل شده به یکدیگر است.  هر کدام از آن ها، توسط شفت مستقل و جداگانه ای پشتیبانی می شوند. به طور کلی، یکی از دنده ها توسط موتور به حرکت در می آید و سپس دنده به حرکت در آمده دنده دیگر را می چرخاند.

البته در برخی موارد، هر دو شفت ممکن است توسط موتور های مستقل و مخصوص خود به حرکت در آیند. شفت ها با استفاده از یاتاقان ها در هر طرف کیسینگ پشتیبانی می شوند. نحوه کار این پمپ ها بدین صورت است که دنده ها در قسمت خارج پمپ یعنی در سمت ورودی پمپ شروع به مکش سیال به سمت داخلی پمپ کرده و حجم گسترده ای از مایع را به درون حفره ها وارد می کنند.

در این هنگام مایع توسط دندانه های چرخنده ها به دام می افتد. این درحالی است که چرخنده ها بر خلاف کیسینگ همچنان به چرخیدن ادامه می دهند. مایع به دام افتاده از ورودی به لوله تخلیه در اطراف کیسینگ پمپ منتقل می شود.

همانطور که دندانه های چرخنده ها در طرف تخلیه پمپ قرار می گیرند، حجم سیال کاهش یافته و سیال تحت فشار قرار می گیرد. به دلیل اتصال کامل دنده ها به یکدیگر، هیچ مایعی از داخل مدار بین دنده ها منتقل نمی شود. رابطه نزدیک بین دنده ها و کیسینگ به پمپ اجازه می دهد تا در طرف ورودی پمپ، اقدام به مکش کرده و در طرف خروجی و تخلیه پمپ نیز از نشت مایع جلوگیری نماید.

اما احتمال نشتی صرفا فقط در مورد مایعاتی که دارای ویسکوزیته پایینی  هستند صدق می کند.  همچنین طراحی دنده ها در پمپ های دنده ای خارجی به یکی از سه حالت اصلی ساده و صاف، هلیکال و جناغی صورت می گیرد.