پمپ ریکمایر

پمپ ریکمایر
پمپ های ریکمایر
پمپ ریکمایر دنده ای
images

High flow, low pressure helical gear pumps for lubrication circuits

Rickmeier developed and produced gear pumps, valves and oil supply systems for lubrication circuits or fluid transportation. Typical application fields for Rickmeier products are the construction of diesel and gas engines, automotive engineering, chemical plant engineering, power plant technology, shipbuilding, wind energy utilization and countless other application fields in general engineering sectors were high efficiency and reliability are requested.

Helical gear pumps for lubrication circuits or fluids transportation for oils and other flow media.
Available displacements from 2,5 to 1.400 cm3/n
Max. pressure 2,5 MPa

Direct acting or piloted pressure control valves for lubrication circuits.

Complete lubrication and cooling systems for gearboxes or bearings according with costumer specifications.

 پمپ ریکمایر

شرکت آدلی صنعت با بیش از ۱۰۰ سال سابقه به عنوان یک موسسه نو‌آور در زمینه تکنولوژی پمپ ‌های دنده‌ ای ساخته شده در آلمان شناخته شده است. محصول ‌های این شرکت شامل انواع پمپ ‌های دنده خارجی، دنده داخلی، پکیج ‌های دنده‌ ای و شیر آلات انتقال روغن می‌ باشد.

توزیع، فروش و تولید پمپ‌ های دنده ‌ای ریکمایر به سراسر جهان از شهر بالوه در کشور آلمان صورت می‌ گیرد. منابع عالی و برنامه ریزی کاربردی، تعهد پرسنل، ایمنی، مقاومت و  طولانی، تضمین کننده کیفیت محصولات این شرکت است. آدلی صنعت به عنوان نمایندگی فروش پمپ ریکمایر در ایران آماده ارائه هر گونه خدمات شامل انتخاب فروش، مشاوره و خدمات پس از فروش به مشتریان می ‌باشد.

پمپ دنده ‌ای ریکمایر

پمپ ‌های دنده‌ ای ریکمایر یک ساختار قوی و ساده ای دارند. کانال عبور مایع کوتاه و مستقیم پمپ ریکمایر عملکرد خوب و بی ‌سر و صدایی را ایجاد کرده است. طراحی خاص دنده‌ ها و محفظه آن ‌ها نیز تا حد زیادی باعث کاهش میزان صدای ایجاد شده می شود.

پمپ‌ های دنده ‌ای ریکمایر در کاربرد‌های مختلف صنعتی از جمله پمپاژ روغن ها در سیستم‌ های روانکاری و انتقال مشتقات نفتی و همچنین روغن، نفت و گازوئیل و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتقال سیالات در این مدل پمپ اغلب توسط الکترو موتور انجام می‌ شود و عملکرد آن به صورت چپ گرد و راست گرد می ‌باشد.

پمپ‌ های دنده ‌ای ریکمایر در ساخت موتور‌های بنزینی و دیزلی، کارخانجات تولید خودرو، کشتی سازی نیروگاه ‌های باد، واحد‌های پتروشیمی، سیستم ‌های خنک کننده و صنایع عمومی استفاده می شود. این پمپ‌ها در مدل ‌های متنوع دنده‌ ای خارجی و دنده ‌ای داخلی با ابعاد‌های مختلف طراحی شده‌ اند.

پمپ دنده‌ ای خارجی ریکمایر

پمپ‌ های دنده ای خارجی ریکمایر بیشتر با نام پمپ استاندارد شناخته شده است. بدنه این پمپ ‌ها از جنس چدن خاکستری و چرخ دنده ‌ها از فولاد سخت ساخته شده ‌اند. یاتاقان ‌ها در این پمپ ‌ها دارای متریال ترکیبی می ‌باشند که ضد سایش بوده و  قابلیت کارکرد بسیار طولانی و کارکرد خشک را دارند. آب بند های شفت در پمپ‌ ریکمایر از نوع استاندارد و به صورت شعاعی می ‌باشند.

در صورت نیاز می‌ توان از آبند‌های خاصی همچون سیل مکانیکی استفاده کرد. برخی از مدل های پمپ‌ دنده ‌ای از شیر فشار شکن استفاده می شود که در صورت بالا رفتن مقتعی، فشار موجود در خط فرآیند کاهش می یابد. در صورتی که دائما فشار درون سیستم بیشتر می ‌شود و نیاز است که حجم عظیمی از مایع تخلیه شود، به یاد داشته باشید که حتما از شیر اطمینان جداگانه با مسیر برگشت به مخزن استفاده شود.

نحوه عملکرد پمپ دنده‌ای خارجی

پمپ ‌های دنده ‌ای از نوع پمپ‌ های جا ‌به‌ جایی دوار می‌ باشند. هنگامی که چرخ دنده‌ ها شروع به گردش می‌کنند مایع از فضای بالای دنده ‌ها از قسمت مکش به سمت خروجی حرکت می‌کنند. حرکت مایع به سمت خروجی پمپ باعث ایجاد خلا در مسیر ورودی و در نتیجه مکش مایع می‌ شود. این فرایند هم برای مایعات و هم برای گاز‌ها یکسان است.

پمپ‌ ریکمایر قادر به مکش مایع می‌ باشند. درصورتی که خط مکش دارای نشتی باشد یا سطح مایع خیلی پایین ‌تر پمپ دنده‌ ای باشد امکان هواگیری پمپ وجود ندارد.

پمپ دنده‌ای داخلی ریکمایر

از مزایای این پمپ ‌ها سطح صدای بسیار پایین و مکش خارق العاده آن ‌ها می ‌باشد. این پمپ‌ها در مقایسه با پمپ ‌های دنده ‌ای خارجی به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند و نیازی به قطعات پوششی همچنین آب بند و شیر نخواهند داشت. پمپ ریکمایر به گونه ‌ایست که باعث تغییر جهت دوران شفت می شوند. در مقابل باعث می شود تا تغییری در جهت جریان مایع ایجاد نشود. این پمپ ‌ها بدون نیاز به هیچ گونه نگهداری و تعمیر خاصی در یک دوره بسیار طولانی برای انتقال مایع در دمای کم و ویسکوزیته بالا در نیروگاه ‌های بادی، واحد‌های دنده‌ای دریایی و ژنراتور‌های گازی مورد آزمایش قرار گرفته شده‌اند.

پمپ ‌های دنده‌ای ریکمایر نمونه ‌ای از اجزای  شایستگی و بی نقص مهندسین و تکنسین شرکت آدلی صنعت است. جهت گردش محور پمپ ریکمایر بر روی فلنج نمایش داده شده است و در صورتی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد جهت گردش از نمای رو‌به‌ رویی شفت محرک پمپ، در جهت موافق با عقربه های ساعت، صحیح است.

نحوه نصب و راه‌اندازی پمپ ریکمایر

هنگام نصب پمپ ریکمایر باید صحت و عملکرد شافت آن مورد بررسی قرار بگیرد و پمپ خالی از هر گونه سیال باشد. قسمت ‌های مختلف پمپ ریکمایر نظیر الکترو موتور و شاسی پمپ باید از نظر عملکردی و ظاهری بررسی شود. با توجه به ولتاژ مورد نیاز موتور باید برق سه فاز یا تک فاز آماده و به موتور متصل شود. به هیچ عنوان نباید از پمپ در حالت خشک استفاده کرد.

از فیلتر ورودی جهت جلوگیری از ورود ذرات به داخل پمپ استفاده می شود. همچنین در اگر ذرات جامد وارد پمپ ریکمایر شود باعث آسیب جدی به چرخ دنده میشود. در نتیجه پمپ از کار می ‌افتد.

کاربرد پمپ ریکمایر

پمپ ریکمایر دارای کاربرد بسیار زیادی است که در این بخش از محتوا به برخی از مهم ترین صنایع که از پمپ ریکمایر استفاده می شود اشاره شده است.

 • صنایع غذایی
 • پمپاژ رنگ خوراکی و رنگ
 • آسفالت و قیر
 • مازوت
 • بنزین
 • مبل سازی و صندلی سازی
 • فوم و ابر
 • پمپاژ روان کار‌ها
 • پمپاژ حلال و چسب
 • انتقال صابون و جوهر

مزایای پمپ دنده‌ای ریکمایر

در هنگام استفاده از پمپ ریکمایر باید به آن توجه زیادی داشت و آگاهی کاملی از نوع عملکردف نوع ساختار، مزایا و همچنین معایب آن داشت. در همین راستا در بخش زیر به برخی مزایا‌ی پمپ دنده‌ای ریکمایر پرداخته شده است.

 • دارای NPSH پایین
 • قابلیت خشک کار کردن برای مدت زمان کوتاه
 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • قابلیت نگهداری و تعمیرات آسان
 • هماهنگی با انواع اتصالات
 • راندمان و عمر بالا
 • قابلیت چرخش در دو سمت به منظور خالی کردن و پر کردن
 • قابلیت پمپاژ انواع سیالات با گرانروی ‌های مختلف زیاد، متوسط و کم
 • جریان یکنواخت و بدون ضریه
 • خاصیت خودمکشی مشخص
 • انتقال انواع سیالات با دماهای گوناگون
 • فشار بالا نسبت به سایر پمپ ‌ها

کلام آخر

پمپ ریکمایر یکی از پر‌کاربرد‌ترین پمپ ‌های آلمانی است که به منظور انتقال سیالات خورنده مورد استفاده قرار می ‌گیرد. همچنین مدل‌ پمپ ریکمایر دارای طول عمر بسیار بالایی بوده و در صنایع شیمیایی، غذایی، پتروشیمی و… مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام اقدامات لازم جهت خرید پمپ ریکمایر می توانید با کارشناسان شرکت آدلی صنعت تماس حاصل کنید تا راهنمایی های لازم خدمت شما ارائه شود.